Vége lehet a halasztott fizetéseknek
Március közepétől 30 nap lehet a fizetési határidő minden kereskedelmi ügyletben. A késedelmi kamat a jegybanki alapkamat plusz 8 százalékpontra nőhet, és plusz behajtási költségtérítés is jár az eladónak. A rövidebb fizetési határidő kötelezettsége radikálisan javíthatná a kis- és középvállalkozások likviditását.
Gyakran előfordul, hogy a számlák jóval az előírt határidőn túl is kifizetetlenül maradnak, aminek negatív következményei vannak a vállalkozások likviditására és pénzügyi gazdálkodására. E kellemetlenségek csökkentése érdekében egy uniós irányelv a kereskedelmi ügyletekhez kapcsolódó fizetési határidőkre vonatkozó jogszabályi keretet állapít meg. Az ennek való megfelelés érdekében a magyar kormány is közzétette a fizetési határidőkről szóló törvény tervezetét, amelyet társadalmi vitára bocsátott. Ez azonban szigorúbb szabályokat ír elő az unió által kiadottnál.
Szigorúbb lenne az irányelvnél
A gazdasági szereplők közötti kereskedelmi ügyletek tekintetében az irányelv kimondja, hogy szerződéskötési szabadságuk tiszteletben tartása mellett számláikat 60 napon belül ki kell fizetniük, kivéve, ha kifejezetten másként állapodtak meg, vagy ha az egyéb fizetési módozatok nem súlyosan hátrányosak a hitelezővel szemben. Amennyiben a szerződés nem állapítja meg a fizetés határnapját vagy a fizetési határidőt, a hitelező jogosult a késedelmi kamatra, ha a számla vagy az azzal egyenértékű fizetési felhívás adós általi kézhezvételének napját követő 30 naptári napon belül a hitelező még nem kapta meg az esedékes összeget. A kormány honlapján megjelent tervezet a 30 napos fizetési határidőt veszi át, és nem ad lehetőséget a legfeljebb 60 napos fizetésre, amit az irányelv megenged a nemzeti jogalkotónak – a lánctartozások felszámolására az EU maximum 30 napos általános fizetési határidőt ír elő a hatóságok, és legfeljebb 60 naposat a vállalkozások beszerzéseinél. Az új szabályozás továbbra is lehetővé tenné a részletfizetést.